OKEY, Türkiye’de aile planlaması kavramını yerleştirmek ve doğum kontrol yöntemlerini erişilir kılmak için 1991 yılında piyasaya sunuldu. Ardından 1992'de, Türk televizyonlarındaki ilk prezervatif reklamını yayınlayarak, bir tür devrim yaptı. Bu sayede, ülkemizde “prezervatif” diye bir reklam kategorisinin oluşmasını sağladı. Prezervatif, hem etkin bir doğum kontrol yöntemi hem de cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu olan tek üründür.

Türkiye’nin bir numaralı, en güvenilen ve en kaliteli prezervatif markası olan OKEY, toplumumuzda cinsellikle ilgili bilinç düzeyinin arttırılması, doğru bilinen yanlışların düzeltilmesi gibi konuları en önemli görevleri olarak kabul etti. OKEY, piyasaya sunulduğu ilk günden bu yana, Türkiye’nin önde gelen gönüllü kuruluşu TAP Vakfı (Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı) tarafından desteklendi. 11 yıldır ücretsiz olarak hizmet veren Alo OKEY - 444 OKEY Cinsel Sağlık Bilgi Hattı ile tüketicilerin cinselliğe dair öğrenmek istediği her şeyi TAP Vakfı uzmanları aracılığı ile cevaplandırdı ve cinsellik konusunda kafalarındaki soru işaretlerini sildi.

OKEY’in temel var olma sebebi, toplumsal bilinci ve bilgi düzeyini arttırarak Türkiye’de prezervatif kullanımını yaygınlaştırmaktır.

Bu nedenle, yıllardır pek çok sivil toplum kuruluşuyla ortaklaşa projeler yürütülmektedir:

  • UNFPA (Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu) - Türk Silahlı Kuvvetleri “Mehmetçik Üreme Sağlığı” eğitimleri
  • Toplum Gönülleri Vakfı – Akran Eğitimleri
  • Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim, Çıraklık ve Kalfalık Merkezleri Cinsel Sağlık Bilinçlendirme Faaliyetleri
  • Kahvehanelerde Bilinçlendirme ve Numune Dağıtımı
  • Bar ve Kafelerde Ürün Dağıtımı
  • Üniversiteler ve yurtlarda Numune Dağıtımı, Bilgilendirme Çalışmaları, Akran Eğitimleri
  • TurkMisc, (Türk Tıp Öğrencileri Komitesi) Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve Üreme Sağlığı Eğitimleri

Prezervatif, hem etkin bir doğum kontrol yöntemi, hem de cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyan, yan etkisiz, doğal tek üründür. İşte bu nedenle, güvenli bir cinsellik için, cinsel olarak aktif tüm bireylere prezervatif kullanımı tavsiye edilir.