Tarayıcınızı artık desteklemiyoruz.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamanız için Chrome, Firefox veya Microsoft Edge gibi tarayıcıların güncel versiyonlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

ALO OKEY 444 65 39
Misafir olarak devam etLütfen tüm alışveriş süreci boyunca işleminiz hakkında size ulaşabileceğimiz mail adresinizi giriniz.
Sepet
Sepetiniz henüz boş
Toplam Tutar (KDV Dahil)
Sepetim
ALO OKEY 444 65 39
Gizli Modda Kullan

Seksin Faydaları: Seks Yapmanın 17 Faydası

Seksin Faydaları: Seks Yapmanın 17 Faydası

Seks yapmak üreme dışında yaşamın tüm yönlerini etkileyen şaşırtıcı faydalara sahiptir. Bu makalede, düzenli cinsel aktivitenin fiziksel, duygusal, psikolojik ve sosyal sağlık üzerindeki olumlu etkileri bilimsel veriler referans alınarak derlenmiştir. İşte bilimsel araştırmalara göre seksin 17 faydası!

1. Bağışıklık Sistemi

Wilkes Üniversitesi’ndeki araştırmacıların 2004 yılında gerçekleştirdiği bir çalışmada [1] düzenli seks aktivitesinin bağışıklık sisteminin etkinliğini artırdığı saptanmıştır. Haftada bir ila iki kez seks yapan kişilerin bağışıklık sistemlerinde diğerlerinden daha fazla immunoglobulin A (IgA)’ya rastlanmıştır. IgA; tükürük bezleri, burun ve vajinadaki mukoza dokusunda yaşayan bir antikordur.

Cinsel Sağlık Uzmanı Yvonne K. Fulbright’a [2] göre cinsel olarak aktif insanlar daha az hastalık geçirmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması HPV Virüsü, klamidya ve frengi gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı vücudun daha etkin mücadele etmesini sağlar.

2. Libido Artışı

Cinsel aktiviteye girme arzusu olarak tanımlanan libido doğal olarak kişiden kişiye değişmektedir. Libidonun düşük olması cinsel isteksizliğe sebep olsa da libidoyu doğal yoldan artıran etkili yöntemler vardır. Cinsel istek testosteron ve dopamin hormonlarının yanı sıra stres gibi psikolojik faktörlerden etkilenir. Cinsel yaşam kalitesi ve sıklığıyla ilişkili olan bu faktörler düzenli seksin libido üzerinde olumlu etki yarattığını destekler.

Özellikle kadınlarda, ön sevişme daha fazla önem taşıyabilir. 2017’de Sex and Marial Theraphy dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre [3] kadın orgazmının %18’i cinsel birleşmeden kaynaklanırken, %33,6’sı klitorisin uyarılmasıyla gerçekleşmektedir.

3. Kalp Sağlığı

Düzenli bir cinsel yaşam östrojen ve testosteron hormon seviyelerini kontrol altında tutar. Bu hormonlar arasında bir dengesizlik görüldüğünde kalp hastalıkları ve osteoporoz riski çoğalır. Tıpkı diğer fiziksel aktiviteler gibi sağlıklı seks etkinliği kalp sağlığı üzerinde faydalara sahiptir.

Amerikan Kardiyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada [4] haftada ikiden fazla seks yapan erkeklerde, daha az seks yapanlara göre inme, kalp krizi ve kardiyovasküler hastalık riskinin daha az olduğu belirtilmiştir. Amerikan Kalp Derneği’ne göre [5] kalp rahatsızlığı olmayan kişilerde seks yaparken harcanan efor kalp sağlığı için olumlu etki yaratmaktadır.

4. Kalori Yakımı

Seks yaparken harcanan kalori diğer fiziksel aktivitelere göre daha düşüktür. Ancak fiziksel aktiviteye eşlik eden mutluluk hissi ve diğer faydaları seksi kalori yakımı için önemli hale getirmektedir. Montreal Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırma [6] kadınların 30 dakikalık hafif koşu sırasında 213 kalori, 25 dakikalık seks aktivitesinde ise 69 kalori yaktığını saptamıştır. Araştırmaya göre erkekler koşu sırasında 276 kalori, sevişerek cinsel ilişki sırasında ise 101 kalori yakmıştır.

5. Ağrı ve Acı Azaltımı

New Jersey Eyalet Üniversitesi profesörü Barry R. Komisaruk’a göre orgazm ağrı ve acılar üzerinde hafifletici etkiye sahiptir. Orgazm sırasında salgılanan endorfin hormonu doğal bir ağrı kesici olarak ağrı eşiğini yükseltmektedir. Komisaruk, orgazmla sonuçlanmayan uyarılmaların dahi ağrı ve acıyı azaltmada iyi bir yol olduğunu belirtmektedir.

Vajinal bölgenin stimülasyonu özellikle kronik sırt ve bacak ağrılarını hafifletmektedir. Bununla birlikte, mastürbasyonun regl dönemine ait krampları azalttığı da bilinmektedir.

6. Prostat Kanseri

Seks veya mastürbasyon gibi boşalmayla sonuçlanan cinsel aktivitelerin prostat kanseri riskini azalttığını destekleyen çok sayıda bilimsel araştırma vardır. Harvard Tıp Okulu’nda yürütülen bir araştırmada [7] ayda 21 kereden fazla boşalma gerçekleştiren erkeklerde prostat kanseri gelişme riski, daha az boşalanlara göre daha düşüktür. Seksin prostat kanseri olasılığını neden azalttığına dair net bir bulgu olmasa da bir teoriye göre boşalmak, prostat bezinin kansere sebep olan materyallerden kurtulmasını sağlamaktadır. Erkeklerde G noktası olarak bilinen prostat bölgesindeki kanser riski, cinsel aktivite yetersizliğiyle ilişkilendirildiği gibi yaş ve kiloyla doğru orantılı şekilde artmaktadır.

7. Uyku Verimliliği

Seks yapmak, uyku verimliliği üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu durum genellikle seks sırasında salgılanan hormonlardan kaynaklanır. İlişki sırasında salgılanan oksitosin hormonu stresle ilişkili kortizol hormonunu baskılar ve çiftler arasındaki bağlılık duygusunu kuvvetlendirir.

Ayrıca, orgazm sırasında salgılanan prolaktin hormonu daha rahat bir uyku deneyimi sağlar. Özellikle kadınlarda, seksin östrojen seviyelerini artırması uykuda REM evresini çoğaltır ve daha derin bir uykuya sebep olur.

8. Stres Azaltımı

Her gün ilişkiye girmek stres ve kaygıyı azaltmanın en önemli reçetelerinden biridir. Cinsel temas ve orgazm sırasında salgılanan endorfin ve oksitosin gibi hormonlar ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur. Özellikle oksitosin, stres hormonu olarak bilinen kortizole karşı baskılayıcı bir görev üstlenmektedir.

Biyolojik Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan 2006 tarihli bir araştırmaya göre [8] cinsel aktivite stresli durumlarda artan kan basıncını önlemektedir. Cinsel uyarılmayla birlikte beyindeki zevk ve ödül sistemini hızlandıran kimyasallar özsaygıyı ve mutluluğu da artırmaktadır.

9. İdrar Kontrolü

Güçlü bir pelvik taban, yaşamlarının bir noktasında kadınların yaklaşık %30’unu etkileyecek olan idrar tutamama problemini önler. İyi bir seks, pelvik taban kasları için en etkili egzersiz yöntemidir. Orgazm sırasında kasılıp gevşeyen pelvik kaslar daha kuvvetli hale gelerek idrar kontrolünde daha fazla hakimiyet sağlar.

10. Baş Ağrısı

Seks sırasında salgılanan endorfin hormonu baş ağrılarının ve migren ataklarının azaltılmasında önemli rol oynar. Endorfin, insan vücudunda doğal ağrı kesici olarak bilinen bir hormondur. Almanya’daki Münster Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma [9] cinsel aktivitenin baş ağrısı üzerinde kısmi veya komple rahatlama sağladığını göstermiştir. Araştırmaya göre cinsel olarak aktif olan katılımcıların %60’ı migren ataklarında iyileşme bildirmiştir.

11. Cilt

Herhangi bir fiziksel aktivite gibi, seks de kan dolaşımını artırarak cilde ve diğer organlara oksijen akışını artırır. Dr. Joel Schlessinger’a göre [10] cilde parlaklık veren şey kan dolaşımının artmasıdır. Stres cildin en büyük düşmanlarından biridir. Klinik psikolog Elizabeth Lombardo [10] kırışıklıkların kortizol gibi stres hormonlarıyla ilişkili olduğunu belirtmektedir.

Düzenli seks oksitosin hormonu salgılayarak stresin cilt üzerindeki zararlı etkilerini azaltır. Seks uyku kalitesini artırarak sabahları daha yenilenmiş bir ciltle uyanılmasını sağlar. Ayrıca spermin cilt yaşlanmasını geciktirici etkisi kadınlar için seks gerçeklerinden biridir.

12. Pelvik Kaslar

Kadınlarda düzenli cinsel aktivite pelvik taban kaslarının güçlendirmeye yardımcı olur. Pelvik nedir diye merak edenler için kadınlarda mesaneyi, rahmi ve bağırsakları destekleyen kas grupları şeklinde tanımlanabilir. Güçlü pelvik kaslar cinsel ilişki sırasında ağrının azalmasını ve vajinal sarkmanın (vajinal prolapsus) önlenmesini sağlar. Ayrıca orgazm sırasında hissedilen zevkli kasılmalar pelvik bölgede gerçekleşmektedir.

13. Depresyon

Sağlıklı bir cinsel yaşamın fizyolojik ve zihinsel faydaları, refah üzerinde olumlu etki yaratarak depresyon şikayetlerini azaltır. Seks yapmak kaygı ve depresyon için nihai bir tedavi olmasa da cinsel ilişki sırasında salınan hormonlar mutluluk verici ve stres azaltıcı etkiler yaratır.

Depresyon semptomlarını geçici olarak azaltan dopamin, endorfin ve oksitosin gibi hormonlar orgazmla sonuçlanan oral veya anal seksin faydaları arasında yer alır. Ayrıca seks yapmak eksikliğinde sinir, depresyon, anksiyete ve enerji düşüklüğüne sebep olan nitrik oksitin artırılmasını da sağlar. Düzenli cinsel yaşamın depresyonu hafifletici etkisi, antidepresan kullanımından kaynaklanan erektil disfonksiyon, cinsel istekte azalma ve orgazm problemlerinin de önüne geçer.

14. Vajinal Kuruluk

Seks yapmak, vajinal kuruluğun depresyon ve aşırı stres gibi psikolojik sebepleri üzerinde hafifletici etkiye sahip olduğu için bu rahatsızlığın dolaylı olarak önlenmesine yardımcı olur. Vajinal kuruluğun başlıca sebepleri arasında yer alan düşük östrojen seviyelerinin seks sırasında dengelenmesi de vajinal kuruluk riskini azaltmaktadır. Vajinal kuruluk; cinsel bölgede kaşıntı, ilişki sırasında ağrı ve yoğun beyaz akıntı gibi ortak semptomların olduğu bulaşıcı vajinal mantar enfeksiyonuyla karıştırılmamalıdır.

15. Uzun Yaşama

Seksi kalp krizi, felç ve diğer kalp rahatsızlığı risklerini azalttığı için uzun yaşamın anahtarıdır. Cinsel aktivitenin baş ağrılarına iyi gelmesi, stresi ve tansiyonu düşürmesi, prostat ve meme kanseri risklerini en aza indirmesi ve benlik saygısını artırarak ruh halini iyileştirmesi uzun bir yaşam sağlar. İngiliz Tıp Dergisi’nde yayınlanan 1997 tarihli eski bir araştırmada [12] yüksek orgazm sıklığına sahip erkeklerin ölüm riskinde %50 azalma görülmüştür.

16. Meme Kanseri

Düzenli cinsel yaşam, meme kanserini önlemeye yardım eden terapötik bir etkiye sahiptir. Orgazm sırasında salgılanan oksitosin ve DHEA gibi özel mutluluk hormonları meme kanseri riskini azaltır. Ayrıca seksin hormonlar üzerindeki dengeleyici özelliği, bağışıklık sisteminin daha kararlı şekilde çalışmasını sağlar.

Bağışıklık fonksiyonuyla doğrudan ilişkili olan uyku aktivitesi de seksin faydaları arasında yer almaktadır. Düzenli cinsel yaşamın meme kanserini önlemedeki bu faydaları dolaylı olarak rahim kanserini de önleyebilir. Çünkü meme kanserinde kullanılan hormonal tedaviler (tamoksifen) rahim kanseri riskini artırabilmektedir.

17. Kan Dolaşımı

Yüksek efor harcanan cinsel ilişki türleri, kalp atış hızını artırarak beyin için faydalı olan kan dolaşımının artmasını sağlar. Taze kanın vücut içindeki sirkülasyonu hücre ve organların temiz oksijenle dolmasına ve yeni hormonların salgılanmasına yardımcı olur. Böylece hastalıklara ve yorgunluğa neden olan kirli kanın temizlenmesi sağlanır.

Dr. Joseph J. Pinzone’a göre düzenli seks hayatı kan dolaşımındaki düşük basınçla yakından ilişkilidir ve yüksek tansiyonun önüne geçmektedir. Bu da yüksek tansiyonun libido ve ereksiyon üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Kaynaklar

1. Carl. J. Charnetski - Sexual Frequency and Salivary Immunoglobulin A (IgA)

2. WebMd. - 10 Surprising Health Benefits of Sex

3. Debby Herbenick - Women's Experiences With Genital Touching, Sexual Pleasure, and Orgasm: Results From a U.S. Probability Sample of Women Ages 18 to 94

4. Susan A. Hall, PhD, Sexual Activity, Erectile Dysfunction, and Incident Cardiovascular Events

5. AHA Scientific Statement on Sexual Activity and Cardiovascular Disease - https://www.ahajournals.org/doi/pdf/10.1161/CIR.0b013e3182447787

6. Julie Frappier, Energy Expenditure during Sexual Activity in Young Healthy Couples

7. Michael F. Leitzmann - Ejaculation Frequency and Subsequent Risk of Prostate Cancer

8. Stuart Brody - Blood Pressure Reactivity to Stress Is Better for People Who Recently Had Penile-Vaginal Intercourse Than for People Who Had Other or No Sexual Activity

9. Anke Hambach - The Impact of Sexual Activity on Idiopathic Headaches: An Observational Study

10. Women’s Health - 5 Ways Sex Is Really, Really Good for Your Skin and Hair

11. George D. Smith - Sex and death: are they related? Findings from the Caerphilly cohort study

12. WebMD - 10 Surprising Health Benefits of Sex

WebMD - 10 Surprising Health Benefits of Sex
Medical News Today - Does sex provide health benefits?
Everyday Health - 7 Healthy Reasons You Should Have Sex — Right Now!
Healthy Women - Calories Burned During Sex May Surprise You
Healthline - Does Frequent Ejaculation Reduce Your Risk for Prostate Cancer?
Sleep.org - Is Sex Helping or Hurting Your Sleep?
Women’s Health - 5 Ways Sex Is Really, Really Good for Your Skin and Hair
Healthline - The Health Benefits of Sex
TalkSpace - 6 Ways Sex Is Good for Your Health
Big Think - How a healthy sex life can help minimize depression and anxiety symptoms
Healthline – What Causes Vaginal Dryness?
Healthline - 12 Ways Sex Helps You Live Longer
Breast Cancer Conqueror - Have More Sex – It May Help Prevent Breast Cancer
var customDefinitions = {'hitLevel': {'pageLabel':'Label-A' } } window.dataLayer.push({ 'customDefinitions': customDefinitions });
/ Ürün Görüntülendi
Daha Fazla Göster
Alışveriş Özeti
Teslimat Bilgileri
E-mail
Şifreniz
Ürün, kategori, içerik arayın...
Online özel
Hızla Tükeniyor
Hızlı kargo
Sepete Ekle
Abone Ol
E-Posta adresiniz
Doğrulama kodu
(XXX) XXXXXXX
XXXXXXX
(XXX)
Çok Satan
Sadece Eczanelerde
Parfümerilerde Satışta