Tarayıcınızı artık desteklemiyoruz.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamanız için Chrome, Firefox veya Microsoft Edge gibi tarayıcıların güncel versiyonlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

ALO OKEY 444 65 39
Misafir olarak devam etLütfen tüm alışveriş süreci boyunca işleminiz hakkında size ulaşabileceğimiz mail adresinizi giriniz.
Sepet
Sepetiniz henüz boş
Toplam Tutar (KDV Dahil)
Sepetim
ALO OKEY 444 65 39
Gizli Modda Kullan

Seks Hakkında Gerçekler

Seks Hakkında Gerçekler

Seks öğretilerden ve deneyimlerden çok daha fazlasıdır. Bu makalede cinselliğin insan yaşamı ve bedeni üzerindeki etkileri, ardında yatan vücut fonksiyonları ve seks hakkında az bilinenler Okey.com.tr uzmanları tarafından akademik veriler referans alınarak derlenmiştir.

1. Penetrasyon

Seks aktivitesi genellikle penisin vajinaya veya anüse penetrasyonuyla ilişkilendirilse de cinsel birleşme olmadan gerçekleştirilen seks türleri de vardır. Orgazm ve penetrasyon arasındaki ilişkiyi farklı seks türleriyle deneyimlemek isteyenler karşılıklı mastürbasyon, oral seks, genital sürtünme, öpüşme, seks oyuncakları kullanma ve erojen bölgelere masaj yapma gibi cinsel aktivitelere dahil olabilir.

2. Tuvalet

Seks sonrası tuvalete gitmek idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonları genellikle idrar yoluna giren bakterilerin üretradan mesaneye ulaşmasıyla ortaya çıkar. Kadınlarda üretral açıklık ve mesane (idrar torbası) arasındaki mesafe erkeklerdekinden daha kısa olduğu için bakterilerin alması gereken yol daha azdır. Enfeksiyonlara karşı en etkili önlem için seks yaptıktan sonraki 30 dakika içinde idrar yapmak idealdir.

3. Migren

Orgazmla sonuçlanan her türlü seks deneyimi migrene iyi gelmektedir. Özellikle sabah seksinin ataklarla gelen baş ağrılarını hafifletici etkisi orgazm sırasında salgılanan endorfin hormonundan kaynaklanmaktadır. Migren Bozuklukları Derneği’ne göre beynin doğal ağrı kesicisi olan endorfin hormonu ağrılara karşı morfinlerden daha hızlı etki göstermektedir. 2013 yılında Münster Üniversitesi Nöroloji Bölümü araştırmacıları tarafından yayınlanan gözlemsel bir çalışma seksin migreni hafiflettiğini doğrulamıştır. Migren sahibi katılımcıların %60’ı cinsel aktivitenin migren atakları üzerinde iyileşme sağladığını belirtmiştir.

4. Sperm Kalitesi

Sperm genellikle orgazm sırasında penisten boşalan semen (meni) sıvısıyla karıştırılır. Sperm nedir diye merak edenler için meni içinde milyonlarca sayıda bulunan erkek üreme hücreleri olduğunu belirtmek gerekir. Vajinanın fallop tüplerinde yer alan yumurtayı dölleme görevine sahip olan spermin başarılı olabilmesi için kaliteli olması gerekmektedir. Sperm kalitesi spermin yumurtayı dölleme kabiliyetinin bir ölçüsüdür. Spermlerin sağlıklı bir dölleme için sayı, şekil ve hareket yeteneği bakımından ideal değerlerde olması beklenir. Avustralyalı Doğurganlık Uzmanı David Greening’in 2009’da gerçekleştirdiği bir çalışma da her gün orgazm olan erkeklerin %80’inin sperm kalitesinde iyileşme görülmüştür. Araştırmaya göre, günlük boşalma sperm kalitesini artırmanın dışında, başarılı döllemede önemli bir faktör olan sperm hareketliliğine de katkıda bulunmaktadır.

5. Kanser

2003’te Avustralyalı araştırmacıların yayınladığı bir çalışma, 20 ila 50 yaş arasındaki erkeklerin boşalma sıklığı arttıkça prostat kanseri gelişme riskinin azaldığını göstermektedir. Çalışmanın yazarına göre 20’li yaşlarındaki erkekler günde bir kez boşalma eylemi gerçekleştirmelidir. Avrupa Ürolojisi Dergisi’nde yayınlanan 2016 tarihli bir araştırmada ise ayda 20 defadan fazla boşalma gerçekleştiren erkeklerde prostat kanseri olasılığının %20 daha az olduğu sonucuna varılmıştır.

San Diego Cinsel Tıp Direktörü Dr. Irwin Goldstein, vajinal seks yapan kadınlarda meme kanseri riskinin yapmayanlara göre daha düşük olduğunu belirtmektedir. Cinsellikle ilişkili kanser türlerinden bir diğeri de testis kanseridir. Erkekler testislerden birinin alındığı ameliyatların ardından ereksiyon olma yeteneğine yeniden kavuşarak cinsel aktiviteye katılabilmektedir.

6. Kalp

Kalp hastalığı olanların kalp krizine sebep olacağı endişesiyle seks yapmaktan kaçınması yaygın bir durumdur. Johns Hopkins Ciccarone Kalp Hastalığını Önleme Merkezi’nde klinik araştırma direktörlüğü yapan Michael Blaha’ya göre cinsel aktivite sırasında kalp krizi geçirme olasılığı son derece düşüktür. Blaha; göğüs ağrısı, nefes darlığı ve düzensiz kalp atışı gibi belirtiler gözleniyorsa seks de dahil ağır fiziksel eforlardan kaçınılması gerektiğini söylemektedir. Ancak kalp rahatsızlığına dair ağır semptomları bulunmayan kişilerde seksin uzun vadeli faydaları risklerden çok daha fazladır. Araştırmalar, haftada en az iki kez seks yapan erkeklerde ve cinsel yaşamından tatmin olduğunu belirten kadınlarda kalp krizi geçirme olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir.

7. İlk Cinsellik Yaşı

Cinselliğe katılım yaşının coğrafyalara göre farklılık göstermesi ilk gece korkusu, kültür ve inanç değerleri gibi çeşitli sebeplerden kaynaklanmaktadır. Ortalama ilk cinsel deneyim yaşının en düşük olduğu ülke 15.6 ile İzlanda’dır. İzlanda’yı Danimarka (16.1), İsveç (16.2), Norveç (16.5) ve Finlandiya (16.5) takip etmektedir. Türkiye’de cinselliğe dahil olmanın ortalama yaşı ise 17.8’dir. Dünyada cinselliğe katılımın en geç gerçekleştiği ülkeleri Malezya (23), Hindistan (22.9), Singapur (22.8) ve Çin (22.1) oluşturmaktadır.

8. Prezervatif Kullanımı

Prezervatif işlevi itibariyle cinsel ilişkilerde hayati bir öneme sahiptir. Prezervatif ne işe yarar diye merak edenlerin istenmeyen gebelikleri ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemede en etkili metotlardan biri olduğunu bilmeleri gerekir. Dünya Bankası verilerine göre prezervatif kullanımının en yaygın olduğu ülke %79 ile Namibya’dır. Listede Namibya’yı Guyana ve Jamaika takip etmektedir. Prezervatif kullanım oranının en düşük olduğu ülkeler ise %8’lik oranla Madagaskar ve Doğu Timor’dur. Hacettepe Üniversitesi’nin 2018 yılında yayınlanan Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması’na göre Türkiye’deki evli kadınların cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanım oranı %19’dur.

9. Cinsel Hastalıklar

Seks sırasında cinsel organların penetrasyonu ve vücut sıvılarının aktarımı tarafları cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı savunmasız hale getirmektedir. Genellikle vajinal, anal ve oral seks yoluyla bulaşan enfeksiyonlar cinsel temas yoluyla da bulaşabildiği için oldukça yaygındır. En yaygın cinsel hastalıkların başında klamidya, gonore, sifiliz, HPV, HIV, trikomoniyaz, genital uçuk ve bakteriyel vajinozis gelmektedir. Cinsel aktivitelerde enfeksiyon bulaşma riskini en aza indirmek için doğum kontrol yöntemlerinden biri olan prezervatifin doğru ve sürekli kullanımı gerekmektedir.

10. Penis Uzunluğu

Penis uzunluğunun sekste hazzı artırdığı ve orgazmı yoğunlaştırdığı düşüncesi yaygındır. Bu sebeple ideal penis boyunun her zaman en uzun olduğu düşünülür. Ancak penis boyunun arzu ve işlev üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadığı belirtilmelidir. Zevk alma ve verme noktasında önemli farklar yaratmayan penis boyu kişiden kişiye değiştiği gibi ülkelere göre de ortalama değer olarak farklılık göstermektedir. Dünya genelinde ortalama penis uzunluğunun en düşük olan ülke 10.04 cm ile Kamboçya, en yüksek olduğu ülke ise 17.33 cm ile Kongo’dur. Türkiye’deki ortalama penis boyu uzunluğu ise 14.11 cm’dir. Penis boyunun en kısa olduğu ülkeler genellikle Uzakdoğu’da, en uzun olduğu ülkeler ise Afrika kıtasında bulunmaktadır.

11. Orgazm Olma Sıklığı

Orgazm kadınlarda ve erkeklerde farklı şekillerde gerçekleşir. Kadınlarda orgazm süresi 20 saniye veya daha fazla olma eğilimindeyken, erkeklerde genellikle 3-10 saniye arasındadır. Cinsel Tıp Dergisi’nde yayınlanan 2014 tarihli bir araştırmaya göre kadınlar erkeklerden daha çeşitli ve daha az tahmin edilebilir orgazm deneyimlerine sahiptir. Cinsel Davranış Arşivi’nin 2018 tarihli bir yayınına göre ise farklı cinsiyet ve cinsel yönelime sahip kişilerde farklı sıklıklarda orgazm görülmektedir. Heteroseksüel erkeklerin orgazm olma sıklığı %95, homoseksüellerin ise %89’dur. Araştırmaya göre lezbiyen kadınlarda orgazma ulaşma sıklığı %86 oranında seyrederken, heteroseksüel kadınlarda bu sıklık %65 oranındadır.

12. Seks Sonrası Uyku

Erkeklerde seks sonrası uykuya dalma eğilimi biyolojik faktörlerden kaynaklanır. Orgazm biyokimyasına bakıldığında, boşalma sırasında çeşitli hormonlar salgılanmaktadır. Bu hormonlardan biri de uyku sırasında daha yüksek seviyede salgılanan prolaktin hormonudur. Uykuyla güçlü bir şekilde ilişkili olan prolaktin hormonu özellikle cinsel ilişkilerde, mastürbasyondan 4 kat daha fazla salgılanmaktadır. Prolaktine ek olarak oksitosin ve vazopressin hormonlarına eşlik eden melatonin hormonu salgılanması gevşeme ve uyku haline sebep olmaktadır.

13. Seks Bağımlılığı

Seks bağımlılığı, aşırı yapılan ve bazı durumlarda kontrol altına alınamayan dürtüler sonucu gerçekleştirilen bir dizi davranışı ifade etmektedir. Amerikan Psikiyatri Birliği’ne göre teşhis edilebilir bir durum olarak listelenmemesine rağmen, kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen davranışlara sebep olmaktadır. Cinsel film bağımlılığı, mastürbasyon bağımlılığı ve diğer aşırı cinsel uğraşlar da seks bağımlılığı tanımına dahildir. Bireyler üzerinde sosyal ilişkilere katılımda azalma, çalışma veriminin düşmesi, cinsel işlev bozukluğu, anksiyete ve depresyon başta olmak üzere sosyal, psikolojik ve fizyolojik etkilere sebep olmaktadır.

14. Farklı Orgazm Türleri

Seks deneyimleri partnerlere bilinenden daha fazla orgazm seçeneği sunmaktadır. Klitoral, vajinal ve anal orgazm cinsel ilişkilerde doruğa ulaşmanın en yaygın yollarıdır. Kadınlarda orgazmın püf noktalarını arayanlar için klitorisin, vajinanın ve anüsün aynı anda uyarıldığı çoklu orgazm, meme ucu ve kulak gibi hassas bölgelerin uyarıldığı erojen bölge orgazmı ve G noktası orgazmı gibi zevk seçenekleri de vardır. Erkeklerin deneyimleyebileceği farklı orgazm türleri arasında ise pelvik bölge orgazmı ve prostat orgazmı yer almaktadır.

15. Erkek Orgazmı Daha Kısa Sürer

Erkek ve kadın orgazmı arasında psikolojik ve fizyolojik benzerlikler olmasına rağmen cinsel organların anatomik farklılığından kaynaklanan farklar mevcuttur. Erkeklerde orgazm süresi 3 ila 10 saniye arasında sürerken, kadınlar doruk hazzını 20 saniyeden fazla yaşamaktadır. Cinsel Davranış Arşivi’nde yayınlanan 2018 tarihli bir araştırmaya göre erkeklerin orgazm sıklığı kadınlara göre daha fazladır. Erkeklerin %95’i seks sırasında orgazm yaşarken, kadınlarda bu oran %69’dur.

16. Penis ve Vajina Benzerliği

Kadın ve erkek üreme organları arasında fiziksel farklar olsa da her iki cinsiyet de aynı dış anatomiye bağlı olarak gelişmektedir. Gelişmekte olan embriyolar ilk 5-6 haftaya kadar gözle görülür bir cinsiyete sahip değildir. İç üreme organlarının gelişimi sırasında penis ve vajina anatomileri benzer yapıdadır. Erkek testisleri ve kadın yumurtalıkları aynı ilkel gonadlardan ortaya çıkar. Penis ucu ve klitoris de şekil ve işlev bakımından farklılık gösterse de benzer şekilde binlerce sinir ucuna sahiptir. İç ve dış genital organlardaki bu farklılıklar embriyo döneminde cinsiyeti belirleyen genlerin aktif olmasıyla gerçekleşir.

17. Sabah Ereksiyonu

Erkek üreme sisteminin normal bir işlevi olan sabah ereksiyonu her yaşta görülebilen bir durumdur. Sanılanın aksine cinsel uyarılma ve cinsellikle ilgili rüyaların bir sonucu olarak gelişmez. Uyku sırasında gece veya sabah gelişen ereksiyon atakları penise kan akışının ve sinirlerin sağlıklı olduğunun işaretidir. Yüksek testosteron seviyesine sahip genç yetişkinlerde görülme olasılığı daha fazla olan sabah ereksiyonu yaş ilerledikçe hormon seviyeleri düştüğü için azalır. Düzenli olarak sabah ereksiyonu geçirmeyen erkeklerde sinir ve kan akışı sorunlarına bağlı olarak ereksiyon bozukluğu ve sertleşme sorunu gibi sağlık problemleri görülebilir.

18. Meni Alerjisi

Meni alerjisini tanımlamadan önce meni nedir sorusunu cevaplamakta fayda vardır. Meni, orgazmla birlikte erkek üreme organından boşalan ve sperm hücreleri içeren beyazımsı sıvıdır. Semen alerjisi veya seminal plazma aşırı duyarlılığı olarak bilinen meni alerjisi ise bir erkeğin sperminde bulunan proteinlere karşı nadir görülen alerjik bir reaksiyondur. Sperm yutulması veya meninin vajinal bölgeye temasıyla ortaya çıkabilir. Meni alerjisinin yaygın belirtileri arasında kızarıklık, şişme, ağrı, kaşıntı ve vajinal bölgede yanma hissi bulunmaktadır.

19. Seks Sonrası Ağlamak

Seks sonrası ağlamak tıbbi literatürde karşılığı olan ve çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen bir davranıştır. Postkoital disfori veya postkoital tristesse olarak adlandırılan seks sonrası ağlama reaksiyonu mutluluk, rahatlama, acı ve yoğun veya düşük orgazmla ilişkilendirilmektedir. Sex and Marital Theraphy dergisinde yayınlanan 2018 tarihli araştırmada erkek katılımcıların %41’i yaşamlarının bir noktasında postkoital disforiyi deneyimlerken, %4’ü bunun düzenli şekilde gerçekleştiğini belirtmiştir. 2015’te 230 heteroseksüel kadınla yapılan başka bir araştırmada ise kadınların %46’sı cinsel birleşme sonrası ağlama davranışı sergilemiştir.

20. Mastürbasyon ve Bağışıklık Sistemi

Mastürbasyonun zihinsel ve fiziksel bilinen birçok yararı vardır. Hem erkek hem de kadınlarda orgazmla birlikte stresi ve ağrıyı azaltan, kan basıncını ve benlik saygısını artıran etkilere sahiptir. Ancak mastürbasyon nedir ve ne işe yarar diye merak edenler için bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerinden de bahsetmek gerekir. Essen Üniversitesi Tıbbi Psikoloji Bölümü araştırmacısı Philip Haake ve meslektaşlarının 2004 yılında gerçekleştirdiği bir araştırmada erkeklerde orgazm ve cinsel uyarılmayla birlikte bağışıklık sisteminin bileşenlerinin aktif hale geldiği görülmüştür. 11 erkek katılımcıyla yürütülen araştırmada mastürbasyonun enfeksiyonlara karşı savaşan beyaz kan hücrelerini artırdığı saptanmıştır.

21. Kayganlaştırıcılar Orgazmı Kolaylaştırır

Kadınların doğal vajinal yapısı seks sırasında birleşmeyi kolaylaştırmak için bezler yardımıyla bazı sıvılar salgılar. Ancak yeterli sıvının salgılanamadığı vajinal kuruluk gibi problemler ağrılı ve acılı bir seks deneyimine sebep olabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için seks sırasında kayganlaştırıcı kullanarak sürtünmeyi en aza indirmek mümkündür. Kayganlaştırıcı sayesinde daha hızlı seks yaparak daha yoğun bir orgazm yaşanabilir. Indiana Üniversitesi Cinsel Sağlık Merkezi’nde yapılan bir araştırmada kadın ve erkeklerin yaklaşık %50’si kayganlaştırıcıların orgazmı kolaylaştırdığını belirtmiştir.

22. Kadın Ereksiyonu

Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da cinsel uyarılmayla birlikte ereksiyon görülür. Penis ile aynı süngerimsi erektil dokudan oluşan klitoris, uyarıldığında kan akışıyla genişleyerek büyür. Klitoral ereksiyon olarak adlandırılan bu durum, kadınlara özel seks gerçeklerinden biridir.  Klinik Seks Danışmanı Eric. M. Garrison’a göre klitoral ereksiyon kadın vücudunun uyarılmaya karşı doğal ve fiziksel bir yanıtıdır.

23. G Noktası

G Noktası cinsellikteki en tartışmalı konulardan biridir. Uyarıldığında güçlü bir orgazma yol açtığı iddia edilen bu erojen alanın duyuları harekete geçiren sinir ve doku kümesi olduğu düşünülmektedir. Kadınlarda G Noktası vajinanın ön duvarında, vajinal açıklığın yaklaşık 5-8 cm içindedir. Erkeklerde G Noktası ise prostat bölgesinin çevresinde bulunmaktadır. Rektumun yaklaşık birkaç santim içinde yer alan bu noktayı parmakların ilk boğumuyla uyarmak mümkündür. Erkek G noktasını haricen uyarmak için skrotum ve anüs arasındaki deriye dokunmak işe yarayabilir.

24. Boşalma Olmadan da Orgazm Mümkündür

Erkeklerde orgazmla birlikte genellikle penisten sperm taşıyan semen sıvısı salınır. Ancak bazı durumlarda boşalma olmadan da orgazm gerçekleşebilir. Kuru orgazm olarak da bilinen bu durum genellikle endişe sebebi değildir. Nadir durumlarda semen üretilmesine rağmen penisten dışarı çıkmak yerine mesaneye gider. Tekrarlanan orgazmlarla vücuttaki taze spermin tüketilmesi sonucu meydana geldiği gibi altta yatan bazı sağlık sorunlarına da işaret edebilir. Boşalma kanalı tıkanıklığı, testosteron eksikliği, sistektomi ameliyatı ve üreme sistemindeki genetik anormalliklerden de kaynaklanabilir.

25. Vibratör

1800’lü yıllarda histerik kadınları masajla tedavi etmek için icat edildiğine inanılan vibratörler, günümüzde mastürbasyon ve sekste uyarılma için kullanılmaktadır. Vajina ve anüste dahili veya harici olarak kullanılan bu seks oyuncağı, yarattığı titreşimle hassas sinir uçlarını uyararak doruk noktasına kısa sürede ulaşmayı sağlar. 2017’de yapılan Dünya Seks Oyuncakları Sıralaması’na göre ilk üç sırada Danimarka, İsveç ve Grönland yer alırken Türkiye 55. sırada yer almaktadır.

26. Erojen Bölgeler

Cinsel ilişkilerde orgazma ulaşmanın penetrasyon dışında yolları da vardır. Seksin inceliklerini ve dokunulmaktan haz alınan erojen bölgeleri keşfederek rutin deneyimlerin dışına çıkmak mümkündür. Erkeklerde boyun, kulak, prostat, testis altı dokular, bilek içleri ve kuyruk sokumu bölgeleri en bilinen erojen bölgelerdir. Kadınlarda ise karın altı bölgesi, diz arkası, bacak içleri, meme ucu, kafa derisi ve dudaklara temas edilmesi hazzı artırmaktadır.

27. Kadın Orgazmı

Kadın orgazmı klitoral, vajinal ve servikal başta olmak üzere çeşitli şekillerde gerçekleşmektedir. Psikolojik veya fiziksel uyarılma sonucunda cinsel organdaki kan damarları genişler, kan akışı artar ve vulva şişer. Vajinanın alt bölgesine giden kan göğüslerde büyümeye neden olur. Orgazm sırasında rahim ve çevresindeki kaslar saniyelik aralıklarla ritmik şekilde kasılmaya başlar. Kadınlarda genellikle 20 saniyeden fazla süren orgazm süresi erkeklere göre daha fazladır. Erkeklerin aksine boşalmanın ardından belirli bir süre beklemeden tekrar orgazm olabilirler. 2018 yılında Cinsel Davranış Arşivi’nde yayınlanan araştırmaya göre orgazm olma oranı heteroseksüel kadınlarda %65, biseksüellerde %66 ve homoseksüellerde ise %86’dır.

28. Penis Kırılması

Cinsel ilişkilerde nadiren görülen penis kırılması endişe verici bir yaralanmadır. Kemik kırılmalarından farklı şekilde gerçekleşen bu problem, penisin ereksiyondan sorumlu corpora cavernosa ve penil kılıf bölgelerinin yırtılması sonucu oluşur. Penis kırılması erkeklerin cinsel ve idrar fonksiyonlarında uzun süreli hasara sebep olacağı için yaşanması durumunda acilen tıbbi yardım alınmalıdır. Semptomları arasında penis kanaması, koyu renkli morarma, idrar yaparken zorluk, ani ereksiyon kaybı ve değişen şiddetlerde ağrı görülmektedir.

29. Orgazm Taklidi

Orgazm taklidi, ilişki sırasında orgazm yaşamayan kişilerin vücut hareketleri ve sesleriyle orgazm oluyormuş gibi davranmasıdır. Kadınlar arasında yaygın görülen bu durum, birçok sebepten kaynaklanmaktadır. Batı Sidney Üniversitesi’nden psikolog Peter Jonason’un 2018’de yayınlanan araştırması bu konuda önemli ipuçları vermektedir. 650 gönüllüyle gerçekleştirilen çalışmada, orgazm taklidi en yaygın olarak, partnerleri iyi bir iş çıkardığına ikna etmek için yapılmıştır. Diğer popüler sebepler arasında ise seksin sıkıcı bulunması ve partnerleri daha fazla uyarma isteği yer almaktadır.

Kaynaklar

Healthline - Outercourse

Healthline – Peeing after sex

Healthline – Does Sex help migraines

Cosmos Magazine – Frequent Ejaculation Improves Sperm Quality

Healthline – Ways sex helps you live longer

National Foundation for Cancer Research – Ejaculation and prostate cancer

BBC News – Masturbation ‘cuts cancer risk’

Johns Hopkins Medicine – Is sex dangerous if you have hearth disease?

Business Insider – 3 maps of sex trends around the World 2013

WebMD – Most Common STDs

Healthline – Women have fewer orgasms than men

Considerable – Men fall asleep after sex

Psychguides – Sex addiction

Health.com – Different types of orgasms

Healthline – 5 Types of orgasm

LabRoots – Are female orgasms really more intense than males

Visible Body – Anatomy and Physiology Homologues of Reproductive Anatomy

Medical News Today – What is ‘morning wood’ and why does it happen?

International Society for Sexual Medicine – What is a sperm allergy?

Healthline – Crying after sex

Insider – Does masturbation help your immune system

Marie Claire – Why is no one using lube?

Healthline – Clitoral Erection

PsychologyToday.com – Looking fort he G-Spot?

Healthline – Male G-Spot

Mayo Clinic – Dry orgasm

Healthline – Erogenous Zones

Medical News Today – Everything you need to know about orgasms

Medical News Today – Everything you need to know about penile fracture

PsychologyToday.com – The 5 reasons people fake orgasm

VERİLER & MAKALELER

Association of Migraine Disorders – Everything you wanted to know about sex and migraine

Department of Neurology, University of Münster, 2013 - The Impact of Sexual Activity on Idiopathic Headaches: An Observational Study

David Greening, 2009 - Daily Sex Helps Reduce Sperm DNA Damage And Improve Fertility

European Urology - Ejaculation Frequency and Risk of Prostate Cancer: Updated Results with an Additional Decade of Follow-up

The World Bank – Condom use, population ages 15-24, male

2018 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması

Society for Sexual Medicine - Variation in Orgasm Occurrence by Sexual Orientation in a Sample of U .S . Singles

Archives of Sexual Behavior - Differences in Orgasm Frequency Among Gay, Lesbian, Bisexual, and Heterosexual Men and Women in a U.S. National Sample

Society for Sexual Medicine - Variation in Orgasm Occurrence by Sexual Orientation in a Sample of U .S . Singles

Journal of Sex & Marital Therapy - Postcoital Dysphoria: Prevalence and Correlates Among Males

Women’s Sexual Health - Postcoital Dysphoria: Prevalence and Psychological Correlates

Indiana University Center for Sexual Health - Lubricants Invites Couples to Come Together for the World's Largest Simultaneous Orgasm

Peter Jonason - Reasons to pretend to orgasm and the mating psychology of those who endorse them

var customDefinitions = {'hitLevel': {'pageLabel':'Label-A' } } window.dataLayer.push({ 'customDefinitions': customDefinitions });
/ Ürün Görüntülendi
Daha Fazla Göster
Alışveriş Özeti
Teslimat Bilgileri
E-mail
Şifreniz
Ürün, kategori, içerik arayın...
Online özel
Hızla Tükeniyor
Hızlı kargo
Sepete Ekle
Abone Ol
E-Posta adresiniz
Doğrulama kodu
(XXX) XXXXXXX
XXXXXXX
(XXX)
Çok Satan
Sadece Eczanelerde
Parfümerilerde Satışta