Tarayıcınızı artık desteklemiyoruz.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamanız için Chrome, Firefox veya Microsoft Edge gibi tarayıcıların güncel versiyonlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

ALO OKEY 444 65 39
Misafir olarak devam etLütfen tüm alışveriş süreci boyunca işleminiz hakkında size ulaşabileceğimiz mail adresinizi giriniz.
Sepet
Sepetiniz henüz boş
Toplam Tutar (KDV Dahil)
Sepetim
ALO OKEY 444 65 39
Gizli Modda Kullan

Rahim Kanseri

RAHİM KANSERİ NEDİR? UTERUS KANSERİ TEDAVİLERİ VE YÖNTEMLERİ

Rahim kanseri, kadınların uterus olarak da bilinen rahim bölgesindeki hücrelerin kontrolden çıkmasıyla oluşur. Kadınlarda genellikle menopoz döneminden sonra ortaya çıkmaktadır. Belirli risk faktörlerine bağlı olarak da gelişebilmektedir. Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre [1] her 100 kadından yaklaşık 3’üne yaşamlarının bir noktasında rahim kanseri teşhisi konmaktadır.

Rahim Kanseri Türleri Nelerdir?

Endometrial kanser ve uterus (rahim) sarkomu olmak üzere iki tür rahim kanseri vardır.

Endometrial kanser: En yaygın rahim kanseri türüdür. Bu nedenle rahim kanserine endometrial kanser de denir. Rahmin iç yüzeyindeki bezlerde bulunan hücrelerin mutasyona uğramasıyla ortaya çıkar.

Uterus (rahim) sarkomu: Rahmin kas duvarı olan miyometriumda gelişen farklı bir kanser türüdür. Rahim kanseri vakalarının yüzde beşini oluşturur. Endometrial kansere göre daha hızlı yayılır. Birçok alt tipi vardır ve kan dolaşımıyla akciğerlere yayılma eğilimindedir.

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Nedir?

Rahim ağzı kanseri, rahmin alt kısmını vajinaya bağlayan serviks hücrelerinde ortaya çıkan bir kanser türüdür. Genelde 30 ila 45 yaşları arasındaki cinsel olarak aktif kadınları etkilemektedir. Hemen hemen tüm rahim ağzı (serviks) kanseri vakalarına insan papilloma virüsü (HPV) neden olur. HPV virüsü, cinsel yolla bulaşan yaygın bir virüstür. Enfeksiyon riskini azaltmak için cinsel ilişki sırasında mutlaka prezervatif kullanılmalıdır.

Rahim ağzı kanseri belirtileri genellikle erken evrelerde ortaya çıkmaz. En yaygın belirti seks sırasında veya sonrasında, regl dönemleri arasında veya menopoz sonrasında görülen anormal vajinal kanamalardır. Anormal kanamalar her zaman rahim ağzı kanserini işaret etmez; ancak meydana geldiğinde mutlaka jinekoloğa danışılmalıdır.

Endometrium Kanseri Nedir?

Endometrial kanser, rahmin iç astarı olan endometriumdaki hücrelerin kontrolden çıkmasıyla ortaya çıkar. En yaygın rahim kanseri türü olan endometrial kanserlerin iki ana türü vardır: Tip 1 ve Tip 2.

Tip 1 Endometrial Kanseri: Endometrial kanserler arasında en sık rastlanan tiptir. Östrojene bağlı olarak gelişen bu tip kanser hücreleri genellikle yavaş büyür ve yayılma olasılıkları daha azdır.

Tip 2 Endometrial Kanseri: Östrojen hormonlarından bağımsız olarak gelişebilen Tip 2 kanserler daha az yaygındır. Daha hızlı büyürler ve yayılma olasılığı daha yüksektir. Tedavisinde genellikle kapsamlı cerrahi operasyonun ardından radyoterapi ve kemoterapi uygulanır.

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim kanserinin belirtileri kanserin büyüklüğü ve yayılımına göre farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır.

 • Regl döngüsü dışındaki anormal vajinal kanamalar
 • Kötü kokulu, irin benzeri veya kanlı olabilen olağandışı vajinal akıntılar
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Pelvik ağrı veya baskı
 • İdrar yaparken zorlanma, ağrı veya idrarda kan
 • Mesane ve rektumda kanama
 • Karın boşluğunda sıvı birikmesi veya bacaklarda lenfödem oluşması
 • Kilo kaybı
 • İştahsızlık
 • Nefes almada zorluk

Rahim ağzı kanseri taraması kadınlarda sağlık kontrolünün önemli bir parçasıdır. İki tür rahim ağzı kanseri testi vardır: Pap (Smear) testi ve HPV testi. Her ikisinde de rahim ağzı (serviks) yüzeyinden hücreler toplanır. Pap smear testinde alınan numunelerin kanserle ilişkisi laboratuvarda incelenir. HPV testinde ise laboratuvar ortamında enfeksiyon belirtileri kontrol edilir. 30-65 yaş arasındaki kadınların her 5 yılda bir rahim ağzı kanseri testi yaptırmaları önerilmektedir. Rahim ağzı kanseri testleri Aile Hekimleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) yapılmaktadır.

Rahim Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Rahim kanseri nedenleri kesin olarak bilinmemektedir; ancak bazı faktörlerin kanser riskini artırdığı kanıtlanmıştır.

 • Yaş: Rahim kanseri riski yaşla birlikte artmaktadır. Vakaların çoğu 40-74 yaş arası kadınlardan oluşmaktadır. 40 yaşın altındaki teşhis oranı ise yalnızca yüzde 1’dir.
 • Menopoz: Rahim kanseri gelişme riski vücudun östrojene maruz kalmasıyla yakından ilgilidir. Östrojen ve progesteron hormonları menopoz öncesinde süren regl döngüleriyle dengelenir. Menopoz sonrası progesteron üretimi durduğundan östrojen sayısında bir artış görülür. Artan östrojenler endometrium hücrelerinin kontrolsüzce bölünmesine ve rahim kanseri riskinin artmasına sebep olur.
 • Aşırı kilo ve obezite: Yağ dokularında östrojen üretilebilmesi, aşırı kilolu ve obez kadınlarda rahim kanseri riskini artırmaktadır.
 • Üreme geçmişi: Çocuğu olmayan kadınlarda rahim kanseri riski daha yüksektir. Bunun nedeni hamilelik sırasında ortaya çıkan yüksek progesteron seviyeleri ve düşük östrojen seviyelerinin rahim astarı üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olmasıdır.
 • Tamoksifen: Meme kanserinde kullanılan bir hormon tedavisi olan tamoksifen rahim kanseri riskini artırmaktadır. Bu risk, tamoksifenin meme kanserini önlemede sağladığı faydalardan daha ağır basmaktadır.
 • Yüksek insülin seviyesi: Vücudun normalden daha fazla insülin ürettiği hiperinsülinemi gibi durumlar tümör riskini artırmaktadır.
 • Polikistik Over Sendromu (PCOS): Bu sendroma sahip kadınlar vücutlarında yüksek östrojen bulundurduğundan rahim kanseri gelişme riski daha yüksektir.
 • Endometrial hiperplazi: Rahim astarının anormal derecede kalın hale gelmesidir. Bu durumdaki kadınlarda tümör oluşumu riski daha yüksektir.

Rahim Kanseri Tanı ve Teşhis Yöntemleri Nedir?

 • Pelvik Muayene: Rahim kanseri erken tanısında kullanılır. İncelenmesi gereken kitleler ileri görüntüleme teknolojileriyle kontrol edilir.
 • Biyopsi: Endometriyal biyopsi uterus kanseri için yaygın bir tanı testidir. Uterusun iç astarından bir hücre örneği alınır ve laboratuvarda incelenir.
 • Sentinel lenf nodu biyopsisi: Kanserin yayılıp yayılmadığını tanılamak ve evreleme yapmak için kullanılır. Sentinel lenf bezi biyopsisi sırasında, tümör bölgesi yakınlarına radyoaktif bir madde veya boya enjekte edilir. Boyayı ilk emen lenf düğümleri sentinel lenf düğümleri olarak tanımlanır.
 • Histeroskopi: Rahmin içini görüntülemek ve anormal durumları tespit etmek için rahmin içine histeroskop yerleştirilir. Bazı durumlarda doktorlar dilatasyon ve küretaj da önerebilir. Devamında rahim astarının biyopsisi yani küretaj yapılır. Alınan doku tanı için patologlar tarafından incelenir. Bu küçük cerrahi prosedür genel anestezi altında uygulanır.
 • Görüntüleme testleri: Rahim tümörlerini ayırt etmek için ultrason, bilgisayarlı tomografi ve MRI gibi görüntüleme testleri de kullanılmaktadır.
 • Genomik test: Rahim kanseri tanısında kullanılan en yaygın laboratuvar testidir. Kanser hücresinin genomunda meydana gelen mutasyonların belirlenmesine yardımcı olur.
 • CA-125 testi: Kanser tedavisi sırasında sıklıkla kullanılan CA-125 testi genellikle diğer tanı yöntemleriyle birlikte kullanılır. Kanda bulunan bir çeşit protein olan CA-125’in yüksek miktarlara sahip olması rahim, yumurtalık veya periton kanseri gibi durumların habercisi olabilir.

Rahim Kanserinden Korunma Yolları Nedir?

Rahim kanserini tamamen önlemenin kanıtlanmış bir yolu olmasa da riskleri azaltmak mümkündür.

 • Doğum kontrol hapları: Östrojen ve progesteron hormonlarına sahip olan doğum kontrol hapları, uterus astarının aşırı büyüme riskini azaltır.
 • Spiral kullanmak: Doğum kontrol yöntemi olarak spiral kullanmak da uzun vadede kanser riskini azaltmaktadır. Rahim içi cihaz olarak da bilinen spiraller progesteron hormonu salgılar.
 • Daha yüksek fiziksel aktivite: Aktif bir yaşam tarzı; sağlıklı kiloda kalmaya, yüksek tansiyon ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olduğu için rahim kanseri riskini de en aza indirir.
 • Sağlıklı kiloda kalmak: Aşırı kilolu veya obez kadınların sağlıklı kilodaki kadınlara kıyasla endometrial kanser olma olasılığı 3 kat daha fazladır.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Nedir?

Rahim ağzı kanseri aşısı, gelecekte oluşabilecek kanser riskini azaltmak için 9-26 yaş arasındaki kadınlara yapılan önleyici bir aşıdır. Rahim ağzı kanserinin en yaygın sebebi HPV virüsü olduğu için HPV aşısı olarak da bilinmektedir. Kansere sebep olan HPV 16 ve HPV 18 dahil olmak üzere farklı tip virüslere karşı koruma sağlar. Ayrıca genital siğillerin önlenmesine de yardımcı olmaktadır. Türüne göre ikili veya dörtlü olabilen aşılar, üç doz şeklinde kol veya kalçalara yapılmaktadır.

Rahim Kanseri Tedavileri Nedir?

Rahim kanseri tedavileri kanserin türüne ve yayılım derecesine göre değişiklik göstermektedir.

 • Cerrahi operasyon: Kanser dokusunun cerrahi bir operasyonla çıkarılmasını içerir.
 • Radyasyon: Kanser hücrelerini öldürmek için X ışınlarına benzer yüksek enerjili ışınlar kullanılır.
 • Hormon tedavisi: Hormonlar vücuttaki bezler tarafından salgılanan ve kan dolaşımına katılan maddelerdir. Bu tedavi yöntemi ile kanser hücrelerinin büyümesini engellemek için bazı hormonlar öldürülür veya etkileri ortadan kaldırılır.
 • Kemoterapi: Kanseri küçültmek veya öldürmek için özel ilaç kullanımını gerektirir. İlaçlar oral yoldan alınan haplar veya damardan verilen ilaçlar şeklinde olabilir.

Rahim Kanseri ve Cinsel Yaşam (Seks)

Rahim kanseri ve rahim ağzı kanserinin teşhis ve tedavi süreçleri cinsel yaşam üzerinde önemli etkilere sahiptir. Rahim ağzı kanseri cinsel yolla bulaşan HPV virüsünden kaynaklandığı için cinselliği olumsuz yönde etkilemektedir. Öte yandan vajinal dokuyu bozan rahim kanseri tedavileri de cinsel yaşamı etkileyebilmektedir. Rahmin ve yumurtalıkların alınmasını içeren histerektomi bunlardan biridir. Yumurtalıkların alınması vajinayı nemli ve esnek tutmaya yarayan hormonların artık üretilmeyeceği anlamına gelmektedir.

Radyoterapi tedavilerinde ise vajinanın kısalması ve daralması anlamına gelen vajinal stenoz durumu ortaya çıkar. Tüm bunlar rahim kanseri sonrası cinsel ilişki ve seksi etkilese de normale dönüş için uygulanabilen çeşitli metotlar vardır.

Nemlendiriciler, vajinal dokunun esnekliğini ve sağlığını artırarak ilişki sırasında ağrıyı azaltmaktadır. Kayganlaştırıcı ve yağlar ise nemlendiriciler gibi dokulara nem kazandırmasa da cinsel ilişki sırasında geçici olarak doğal kayganlık yaratır. Aynı zamanda uyarılmayı da artıran kayganlaştırıcılar cinsel aktiviteyi daha rahat hale getirir.

Vajinal dilatör kullanmak radyoterapi tedavilerinin neden olduğu vajina daralması sorununa çözüm olarak uygulanmaktadır. Rahim kanseri sonrası cinselliği en rahat şekilde yaşamak için pelvik kasları kontrol etmeye yardımcı olan Kegel egzersizleri de uygulanabilir.

Kaynaklar:

 1. National Cancer Institute – Cancer stat facts: Uterine Cancer
 • Centers for Disease Control and Prevention – Uterine Cancer
 • Cancer Council Victoria – Diagnosing Uterine Cancer
 • MedlinePlus Medical Encyclopedia – Uterine Cancer
 • MedlinePlus Medical Encyclopedia – Cervical Cancer
 • National Cancer Institute – Uterine Cancer
 • Canadian Cancer Society – Diagnosis of Uterine Cancer
 • Mayo Clinic Organisation – Cervical Cancer
 • Mayo Clinic Organisation – HPV Infection
 • Cancer.Net from ASCO – Risk Factors and Prevention
 • UK National Health System – Womb (uterus) Cancer
 • Cancer Treatment Centers of America – Uterine Cancer
 • American Cancer Society – Endometrial Cancer
 • Penn Medicine – Uterine Cancer
 • Türk Jinekolojik Onkolojik Derneği – HPV Aşıları
Sıradaki içerik
var customDefinitions = {'hitLevel': {'pageLabel':'Label-A' } } window.dataLayer.push({ 'customDefinitions': customDefinitions });
/ Ürün Görüntülendi
Daha Fazla Göster
Alışveriş Özeti
Teslimat Bilgileri
E-mail
Şifreniz
Ürün, kategori, içerik arayın...
Online özel
Hızla Tükeniyor
Hızlı kargo
Sepete Ekle
Abone Ol
E-Posta adresiniz
Doğrulama kodu
(XXX) XXXXXXX
XXXXXXX
(XXX)
Çok Satan
Sadece Eczanelerde
Parfümerilerde Satışta