Tarayıcınızı artık desteklemiyoruz.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamanız için Chrome, Firefox veya Microsoft Edge gibi tarayıcıların güncel versiyonlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

ALO OKEY 444 65 39
Misafir olarak devam etLütfen tüm alışveriş süreci boyunca işleminiz hakkında size ulaşabileceğimiz mail adresinizi giriniz.
Sepet
Sepetiniz henüz boş
Toplam Tutar (KDV Dahil)
Sepetim
ALO OKEY 444 65 39
Gizli Modda Kullan

Erken Boşalma Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Erken Boşalma Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Orgazm sırasında spermin penisten salınması anlamına gelen boşalma eylemi beklenenden hızlı gerçekleştiğinde erken boşalma meydana gelir. Ancak ideal boşalma süresiyle ilgili net bir süre yoktur ve beklenen süre kişisel bir durum olduğu için erken boşalma teşhisi doktor tarafından konulmalıdır. Erken boşalma cinsel birlikteliklerde yaygın bir durumdur. Amerikan Üroloji Birliği’ne göre [1] 18-59 yaş aralığındaki her 3 erkekten 1’i yaşamlarının bir noktasında erken boşalma problemi yaşamaktadır.

Orgazm sırasında spermin penisten salınması anlamına gelen boşalma[EKS1][GG2] eylemi beklenenden hızlı gerçekleştiğinde erken boşalma meydana gelir. Ancak ideal boşalma süresiyle ilgili net bir süre yoktur ve beklenen süre kişisel bir durum olduğu için erken boşalma teşhisi doktor tarafından konulmalıdır. Erken boşalma cinsel birlikteliklerde yaygın bir durumdur. Amerikan Üroloji Birliği’ne göre [1] 18-59 yaş aralığındaki her 3 erkekten 1’i yaşamlarının bir noktasında erken boşalma problemi yaşamaktadır.


[EKS1]Buradaki beklenen kişiden kişiye değişebilir ya onu eklemek laızm. Stardart bir zmaanı yok yani. Genel olarak makalenin basına bu anlamda bir seyler eklemeliyiz.

[GG2]Paragrafa durumu açıklayıcı cümle eklendi

Erken Boşalma Nedir?

Kişilerin kontrolü dışında gerçekleşen erken boşalma, erkeklerin cinsel yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir cinsel işlev bozukluğudur. Genellikle psikolojik sebeplerden kaynaklandığı düşünülmektedir; ancak biyolojik faktörler de önemli rol oynamaktadır. Cinsel birleşmeden alınan hazzın azalmasına sebep olan bu problem endişe kaynağı olmamalıdır. Ancak sık sık meydana geldiğinde çeşitli tedavi yöntemleriyle çözüm bulunması gerekir.

Erken Boşalma Sorunu Nedenleri Nedir?

Erken boşalma sorunu psikolojik ve biyolojik faktörlerin karmaşık etkileşiminden meydana gelmektedir. Psikolojik erken boşalma sebepleri şunlardır:

Erken cinsel deneyimler,
Geçici depresyon,
Erken orgazm hakkında duyulan endişe,
Stres,
Suçluluk duygusu,
Cinsel performansla ilgili gerçekçi olmayan beklentiler,
Güven eksikliği,
İlişki sorunları.

Biyolojik Erken Boşalma Nedenleri Nedir?

Erken boşalma nedenleri arasındaki biyolojik faktörler ise şu şekilde sıralanabilir:

Anormal hormon seviyeleri,
Nörotransmiter olarak adlandırılan anormal beyin kimyasalları seviyeleri,
Prostat veya üretra enfeksiyonu ve iltihabı,
Kalıtsal özellikler.

Erken Boşalma Teşhisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle erken boşalma teşhisi ilişki sürelerinden yola çıkılarak kişinin kendi kendine koyabileceği bir teşhis değildir. Erken boşalma tanısı cinsel deneyimle alakalı soruların cevaplanması ve fiziki muayene ile başlar. Problemin ne kadar süredir var olduğu, hangi şartlarda meydana geldiği, her cinsel ilişkide görülüp görülmediği ve ereksiyon sorunlarının varlığı erken boşalma teşhisinde önemli rol oynamakta ve doktorlar tarafından sorulmaktadır. Erken boşalma belirtilerinin yanı sıra ereksiyon problemi de mevcutsa testosteron seviyesini ölçmek için kan testi yapılmaktadır.

Erken Boşalma Süresi Nedir?

2005 yılında Cinsel Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre [2] 18-30 yaş arasındaki erkeklerde normal boşalma süresi ortalama 6,5 dakikadır. Uluslararası Cinsel Tıp Topluluğu üyesi Prof. Dr. Marcel D. Waldinger tarafından yapılan bir araştırma ise [3] erken boşalma süresini 2 dakikanın altında olarak tanımlamaktadır. Yine de farklı değişkenler de göz önünde bulundurularak erken boşalma teşhisinin doktor tarafından konulması gerekmektedir.

Erken Boşalma Türleri Nedir?

Erken boşalma Uluslararası Cinsel Tıp Derneği tarafından semptom, sebep, yaygınlık ve tedavi yöntemlerine göre farklı kategorilere ayrılmıştır [4].

Yaşam Boyu Süren Erken Boşalma

İlk cinsel deneyimden itibaren yaşam boyu tüm vajinal birleşmelerde boşalmanın ilk 1 dakika içinde gerçekleşmesi olarak tanımlanmaktadır. Genetik ve nörobiyolojik sebeplerden kaynaklanmaktadır. Danışman Ürolog ve Androlog Arie Parnham ve Ege Can Şerefoğlu’nun 2016 yılında yaptığı araştırmaya göre [5], Türkiye ve Çin’de yaşam boyu süren erken boşalma oranı %2,3-3,2 arasındadır.

Kazanılmış Erken Boşalma

Erken boşalma probleminin sonradan edinilmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu tip durumlarda boşalma 3 dakikadan daha az sürede gerçekleşir. Erkeklerde yaşamın herhangi bir döneminde görülebilen kazanılmış erken boşalma ürolojik, hormonal, psikolojik ve ilişki problemlerinden kaynaklanmaktadır. Yukarıda bahsi geçen çalışma, Türkiye ve Çin’de kazanılmış erken boşalma oranını %3,9-4,8 olarak göstermektedir.

Değişken Erken Boşalma

Değişken erken boşalma erken ve normal boşalmayı düzensiz ve karışık şekilde yaşayan bireylerde görülmektedir. Değişken erken boşalma süresi kısa veya normal olarak tanımlanmaktadır. Parnham ve Şerefoğlu’nun yürüttüğü araştırmaya göre cinsel performanstaki normal değişikliklerden kaynaklanan bu erken boşalma türü, diğer türlere göre daha yaygındır ve Türkiye ile Çin toplumlarında %8,5-11,4 oranında kendini göstermektedir.

Duygusal (Subjektif) Erken Boşalma

Normal boşalma süresine rağmen erken boşalma yaşandığı algısı olarak tanımlanmaktadır. Kültürel veya anormal psikolojik durumlardan kaynaklanmaktadır. Söz konusu araştırmada Türkiye ve Çin’de duygusal erken boşalma problemi yaşayan insanların oranı %5,1-6,4 aralığında çıkmıştır.

Erken Boşalma Tedavisi Nasıldır?

Psikolojik terapi, davranışsal terapi ve ilaç kullanımı erken boşalma tedavisindeki ana metotlardır.

Psikolojik terapi: Cinsel ilişkilerle ilgili sorun oluşturan olumsuz duygu ve hislerin ele alındığı bir tedavidir. Tek başına veya tıbbi ve davranışsal terapiyle birlikte uygulanabilir. Tedavinin amacı problemlerin kaynağını öğrenmek ve çözümler bulmaktır. Cinsel ilişkide partner memnuniyetini artırmak için daha fazla cinsel güven ve anlayış kazandırabilir.

Davranışsal terapi: Erken boşalma problemine karşı tolerans oluşturmaya yarayan egzersizler içerir. Davranışsal terapinin amacı vücudu erken boşalmaya karşı eğitmektir. Sıkma ve durdur-başlat metotları davranışsal terapi yöntemleri arasındadır.

İlaç tedavisi: İlaç tedavisi kişinin bireysel olarak başvuracağı bir yöntem değildir. Doktor teşhisinden sonra, yine doktorun yönlendirmesiyle başlanacak bir tedavidir. İlaç tedavisi benzokain, lidokain veya prilokain gibi uyuşturucu etkiye sahip anestezik krem ve spreylerin kullanılmasını içerir. Bu ilaçlar etkili ve iyi tolere edilmelerine rağmen cinsel zevk düşüklüğü ve geçici hassasiyet kaybı gibi yan etkilere sebep olabilmektedir. Erken boşalma tedavisi için oral yolla alınan ve orgazmı geciktiren antidepresan, ağrı kesici veya çeşitli inhibitörler de kullanılmaktadır.  Özellikle internette reçetesiz olarak satılan geciktirici ilaçlar doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Erken Boşalma Egzersizleri Nedir?

Kegel egzersizi olarak da bilinen pelvik taban egzersizleriyle kasları güçlendirerek erken gelmeyi önlemek mümkün olabilir. Pelvik kaslar vücudun önündeki kasık kemiklerinden omurganın alt kısmına uzanır. Mesaneyi ve bağırsağı destekleyen bir askı görevi görür. Orgazm sırasında kasılarak haz duyulmasına destek olur. Bu kasların güçlü olması orgazmın daha zevkli ve büyük olmasını sağlar.

Pelvik kasların geliştirildiği erken boşalma egzersizleri yatarak, oturarak veya ayakta gerçekleştirilebilir. Uylukları, kalçayı ve karın bölgesini rahatlatarak anüs kaslarını sıkıp gevşetmek en bilinen yöntemdir. İdrar yaparken işemeyi kısa süreli durdurmak erken boşalma egzersizlerinden bir diğeridir.

Erken Boşalma Bitkisel Tedavisi Var Mıdır?

Erken boşalma bitkisel tedavi yöntemleri ile geçici olarak giderilebilir ancak hiçbir tedavi doktor kontrolü dışında gerçekleştirilmemelidir. Ayrıca bitkisel kremlerin hafif ağrı, yanma hissi, libido düşüklüğü ve geçici hassasiyet kaybı gibi yan etkilere sahip olabileceğini belirtmek gerekir.

Doğal Geciktirici Nedir?

Erken boşalıyorum doğal tedavisi nedir diye düşünenler beslenme alışkanlıklarında değişikliğe giderek doğal geciktiricilerden fayda sağlayabilir. A.E. Omu tarafından 2001’de yayınlanan araştırmaya göre [6] çinko ve magnezyum cinsel sağlık ve erken boşalma üzerinde önemli rol oynamaktadır. Diyet programına çinko ve magnezyum açısından zengin gıdaları dahil etmek doruk noktasına ulaşmak için gereken süreyi artırmaya yardımcı olabilir. İstiridye, yoğurt, ıspanak, badem, fasulye, nohut ve bezelye bu mineraller açısından zengindir.

Erken Boşalma ve Geciktirici Kullanımı

Benzokain içeren geciktirici prezervatifler sayesinde erken boşalma problemlerinin önüne geçmek mümkündür. OKEY Rötar içeriğindeki özel geciktirici jeller sayesinde seks süresini 4 dakika artırmaktadır. Aynı anda başlayıp aynı anda bitirmek isteyenler ise geciktirici etkiye ve kabartmalı dokuya sahip OKEY Ritim’i tercih edebilir.

Erken Boşalma ve Ten Uyumuna Etkisi

Ten uyumu çiftlerin cinsel tercih, arzu ve ihtiyaçlarını birbiriyle paylaşarak cinsel uyum yakalaması olarak tanımlanır. Partnerler arasında duygusal, bilişsel ve davranışsal ortak noktaların yakalandığı ten uyumu cinsel tatmin ile doğrudan ilişkilidir. Erken boşalma durumlarında problemi görmezden gelmek ve varlığını reddetmek yerine çiftlerin birbirleriyle konuşmaları gerekir. Yaygın ve tedavi edilebilir bir durum olduğundan sağlıklı bir iletişimle arzulanan ten uyumu yeniden kazanılabilir ve diğer ilişki sorunlarının önüne geçilebilir.

Kaynaklar

[1] American Urological Association Urology Care Foundation – What is Premature Ejaculation

[2] Bandolier Organization - Ejaculation delay: what's normal?

[3] Marcel D. Waldinger, 2005 – Proposal for a definition of lifelong premature ejaculation

[4] Eric Chung – Premature Ejaculation: A Clinical review for the general physician

[5] Arie Parnham & Ege Can Serefoglu – Classification and definitionof premature ejaculation

[6] AE Omu – Magnesium in Human Semen: Possible Role in Premature Ejaculation

Mayoclinic – Premature Ejaculation
Marcel D. Waldinger, 2005 – A multinational population survey on IELT
National Health System – Can Premature Ejaculation be Controlled?
Daniel Murrell, MD – Everything You Should Know About Premature Ejaculation
MedicalNewsToday – How to Treat Premature Ejaculation
Psychology Today – Sexual Compability
Sıradaki içerik
var customDefinitions = {'hitLevel': {'pageLabel':'Label-A' } } window.dataLayer.push({ 'customDefinitions': customDefinitions });
/ Ürün Görüntülendi
Daha Fazla Göster
Alışveriş Özeti
Teslimat Bilgileri
E-mail
Şifreniz
Ürün, kategori, içerik arayın...
Online özel
Hızla Tükeniyor
Hızlı kargo
Sepete Ekle
Abone Ol
E-Posta adresiniz
Doğrulama kodu
(XXX) XXXXXXX
XXXXXXX
(XXX)
Çok Satan
Sadece Eczanelerde
Parfümerilerde Satışta